A szabadúszók korántsem olyan emberek, akik egész nap vakargatják magukat otthon, és nem csinálnak semmit, sok-sok pénzért. Ahhoz, hogy megéljenek, és fenntartsák az életüket, nagyon is sokat kell dolgozniuk, ezerszer összeszedettebben, mintha 9-től 5-ig melóznának valahol.
1. Otthon, pizsamában dolgoznak egész nap
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a szabadúszók egész nap pizsiben fekszenek a kanapén, és bámulják a tévét, közben pedig úgy tesznek, mintha dolgoznának. A valóságban azonban, ahhoz, hogy pontosan és gyorsan tudjanak dolgozni, fontos, hogy ők is a gép előtt üljenek akkor, amikor az ügyfeleik - alkalmazkodniuk kell a megrendelőik munkatempójához. Sok szabadúszó azt a módszert alkalmazza, hogy reggel felöltözik, mintha munkába menne, és külön dolgozószobát tart fenn, csakhogy koncentráltabban tudjon dolgozni. Esetleg élnek a közösségi iroda lehetőségével, vagy tárgyalni járnak hetente többször egy irodába.
2. Olcsóbban dolgoznak, mint egy cég
A munka az munka, és ha valaki freelance designerként elvállal egy videóklipet, akkor annak megvan az ára. Nem feleannyi, nem negyedannyi, mintha egy designer cégnek dolgozna, alkalmazottként. Az egyéni vállalkozóknak is vannak kötelezettségeik, adózás például, plusz az eszközhasználat és a munkaidő is ott van, mint költség. A szaktudásukról nem is beszélve.
3. Több idejük van a családra, barátokra, több a szabadidejük
Az a freelancer, aki meg akar élni, nem magát vakargatja a tévé előtt, és nem is a barátokra, családra pazarolja a munkaidejét - értelemszerűen rugalmasabb a munkaideje, de ha napközben a nagymamával ül az orvosnál, és épp határidős munkája van, biztos, hogy egész éjjel ébren lesz, hogy befejezze a munkát, és kifizessék időben.
4. Azonnal megcsinál mindent, amit kérnek tőle
Általában az a másik legnagyobb tévhit, amit gondolnak a szabadúszókról az ügyfelek, hogy bármikor, bármilyen időpontban fel lehet őket hívni, lehet nekik skype-olni, emailben panaszkodni, mert úgyis a gép előtt ülnek, és megcsinálnak mindent azonnal. A szabadúszó munka hátránya, hogy az ember önmaga asszisztense, saját maga ügyfélkapcsolati accountja, és valahol érthető, ha az ügyfél furcsa időpontokban kér rengeteg munkát, azonnal. Azonban a freelancereknek is vannak hétvégéik, és ők is szeretnének néha színházba menni, szóval értelemszerűen a határidőket tartva fontos a jó időbeosztás - mind az ügyfélnek, mind a szabadúszóknak.
5. Nem is igazán munka, amit csinál
Némileg ellentmondásos az előző ponttal, mégis, sokan gondolják azt, hogy semmit nem csinál a szabadúszó, csak dolgozgat, de nem igazán teszi magát oda. Pedig igen, hiszen neki is érdeke, hogy kifizessék, ráadásul bármilyen furcsán hangzik is, aki szabadúszóként dolgozik, tényleg szeret dolgozni: nem csak egy fix munkahelyen üldögél napi 8 órában, ahol a nettó munkával töltött ideje kábé napi 3-4 óra, vagy annyi se. És nem járkál le a kollégákkal óránként kávézni és cigizni.