Még most is nehéz megszerezni egy jó állást, hiába ment már el elég sok ember külföldre. Ezért nem árt, ha az interjú előtt állók ismét átveszik a leckét: mit nem szabad elkövetni egy felvételi beszélgetésen.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb mutatói alapján a munkanélküliség 4,4 %-ra csökkent. Ennek ellenére, ez még mindig kellőképpen magas arány ahhoz, hogy érdemes legyen a témával foglalkozni. Főleg azzal az oldalával, hogy miképpen lehet és kell viselkedni, hogyan kell taktikázni egy állásinterjún, amit rendszerint szép nagy irodaházakban szoktak lefolytatni.
Például az iskolapadból kikerülve ez egy olyan megmérettetés, ami egy vizsgához nem fogható. Amíg egy vizsgahelyzetben tudjuk a viszonylagosan objektív követelményeket és azt az előre meghatározott tudásanyagot, amelyből értékelnek minket, addig egy állásinterjún teljesen ismeretlen kritériumoknak kell megfelelnünk. A következőkben itt van néhány tipp kezdőknek és haladóknak, hogy mitől óvakodjunk egy állásinterjún:
- Mennyit fizetnek? Az első találkozáskor előhozakodni a fizetéssel azt az érzetet keltheti a munkaadóban, hogy csak a pénz érdekel! Magad alatt vágod a fát, ha felteszed ezt a kérdést. Az interjú második felében, a vége felé nyugodtan rákérdezhetsz a fizetési csomagra - ha addig nem hozzák elő az asztal túloldalán.
- Ne mondj rosszat a jelenlegi főnöködre! Tartózkodj a becsmérlő szavaktól, ugyanis a jövőbeni főnököd azt fogja gondolni rólad, hogy nehezen kezelhető vagy.
- Amikor megkérdezik, hogy hol látod magad pár év múlva, akkor semmiképpen ne azt mond, hogy megkapod az állást, hiszen ez csak a jelenlegi helyzetre ad választ.
- Tipikus kérdés az interjún, hogy miért akarsz váltani. Ekkor a hangsúlyt inkább az új pozícióra helyezd, annak előnyeire, hogy miért szimpatikus és milyen személyes fejlődési lehetőséget látsz benne.
- Ne kezdj el flörtölni az interjút vezetővel! Akármennyire is vonzónak találod, ne kezdj ki a jövendőbeli kollégáddal, hiszen ez eléggé rossz benyomást tenne a potenciális munkaadódra.
- Nekem nincs gyengeségem! Szinte mindig megkérdezik az állásinterjún, hogy mik az erősségeid és mik a gyengeségeid. Legyél felkészült, beszélj a gyengeségeidről, de annak tudatában, hogy mik a munkához szorosan szükséges képességek!
- Ne kérdezz rá a “home office”-ra! Ha egyből a szabadidődre tereled a figyelmet, az interjút vezető erősen megkérdőjelezheti a motiváltságodat a pozíció kapcsán.
- Én vagyok a legmegfelelőbb! Mivel nem találkoztál az összes jelölttel, nem állíthatod biztosan, hogy te vagy a legalkalmasabb a pozíció betöltésére!
- Ne mondd, hogy nincs kérdésed! Készülj fel előre, hogy mi az, amit megkérdezhetsz az interjút irányítótó Például: “Mi az, amit leginkább élvez a cégnél?
- Ne kérdezz rá a cég anyagi helyzetére! Eléggé belső info, hogy mennyire volt jövedelmező a cég és hogyan emelkedtek a fizetések. Ez ez egész a cég vezetésén és tulajdonosain kívül másra nem tartozik.