Az open-office egy egekig magasztalt térszervezési elv a modern irodákban, jóllehet a sok-sok pozitívum mellett nagyon sok hátránnyal is bír. Az egyik ilyen például a zajkérdés, ami igen releváns probléma lehet 10-15 ember egy légtérben tartózkodása esetén. Íme 7 hangerődolog, amire érdemes figyelned, ha nem akarod, hogy kiutáljanak a kollégáid.
Ugyan vannak olyan feladatkörök, melyeknek kifejezetten nem tesz jót az open-office, mégis, gyakorlatilag már csak ilyen kialakításokkal találkozhatunk a modern irodákban. Nincs is ezzel semmi baj, csak a jó magyar gyakorlathoz híven, általában ezt is sufnituning módján oldják meg a cégvezetők és picike helyre zsúfolják be a dolgozókat, mit sem törődve a komfortosság, a személyes tér elvárásaival.
Ezekben az esetekben azonban még inkább előtérbe kerül, hogy az emberek képesek legyenek figyelni egymásra és meg tudják regulázni saját viselkedésüket olyannyira, hogy azzal ne zavarjanak másokat. Az egyik legkritikusabb pont minden ilyen esetben a hangerő.
Íme néhány dolog, amire érdemes figyelned, ha nem szeretnél kollégáid céltáblájává válni!
Kellemes kialakítású open-office a GreenPoint Irodaházban
A telefonálás
A telefonálás egy természetes jelenség egy irodában, az viszont kevésbé, amikor a valaki már-már ordítva beszél a vonal másik végén lévővel. Ha tudod magadról, hogy te ilyen habitusú vagy, ne kísértsd a sorsot, vonulj félre egy eldugott helyre és ott intézd a hangos telefonokat. Hasonlóan egyébként a hosszú, személyes jellegű telefonok is legalább ennyire idegesítőek, így lehetőleg ezt is inkább a munkaterületen kívül intézd!
Megbeszélés az asztalnál
Sokszor egyszerűnek tűnhet odagurulni székestül a kollégád mellé és lezavarni gyorsan a megbeszélést. Legközelebb, ha ilyenre vetemednél gondolj előbb a kollégáidra! Még ha halkan is beszélgettek, akkor is zavaró lehet a félórán-órán át tartó diskurzus. Keress inkább egy tárgyalót, ahol nyugodtan meetingelhettek.
Hatalmas tárgyaló az SBGK Irodaházban
Hangos zenehallgatás
Sokan az open-office zaja elől a fülhallgatók mögé menekülnek. Jó megoldás lehet ez, hiszen kb az egyetlen módja annak, hogy valaki a közös légtérben elmélyülten dolgozhasson. Vannak azonban olyanok is, akik igazi partiarcok szeretnének lenni és a "köz érdekében", hogy hangulatot teremtsenek, fejhallgató nélkül, hangosan hallgatják a zenét. Nos, ilyet nem illik csinálni!
Pittyegő telefonok
Egy irodában elképesztően sok kütyüvel vesszük körül magunkat. A legalapvetőbb minden esetben a telefon és a számítógép/laptop, melyek rendíthetetlenül jeleznek, ha valamilyen esemény történt a kis világunkban, sms-t, kaptunk, emailt kaptunk vagy éppen chaten üzent valaki. Ez ugyan nekünk lényeges információ, a külvilágot azonban cseppet sem érdekli! Halkítsd inkább le a telefonod, amikor valakivel messengeren trécselsz!
Idegesítő ismétlődő tevékenységek
Kopogás az asztalon, tollkattogtatás, lábrázás, énekelgetés és még sorolhatnánk a furábbnál furább, berögzött tevékenységeket, amiket talán mi magunk észre sem veszünk, a környezetünk számára azonban igencsak bosszantó lehet. Ide sorolható egyébként az is, ha valaki megállás nélkül fecseg és kommentál dolgokat, kizökkentve ezzel a többieket a munkából.
Sugdolózás
Ugyan a sugdolózás zajszint tekintetében egy halk tevékenység, mégis érdemes kerülnöd az irodában. A kollégáid ugyanis nem hülyék! Nyilvánvaló, hogy valami nem publikus dolgot osztasz meg az illetékessel, hiszen ellenkező esetben normál hangerővel mondanád. Ez azonban kellemetlen helyzetben hozza a környezetedben ülőket és felesleges spekulációra ad okot. Különösen ügyelj erre, ha magasabb pozícióban vagy, hiszen kevés elbizonytalanítóbb dolog van, mit mikor a saját főnökeid pusmognak az orrod előtt.