Tegye a szívére a kezét: még soha sem vitt el tiszta A4-es lapot az irodából? Ugye nem mondja azt, hogy soha?
Tabu téma, pedig mennyi helyen megesik, hogy a dolgozók hazavisznek 1-2 dolgot, ami legkevésbé sem képezi az év végi prémium részét. (nem túl régen írtunk is erről egy posztot, amit itt olvashatnak.) Gyakori eset, hogy az alkalmazottak az irodából töltik fel saját nyomtatójukat papírral, esetleg kiürítik a színes patront vagy az irodai festésre szánt falfesték egy része a saját nappalijuk falára kerül.
Valójában ez már nem is amolyan szabálysértés, hanem közönséges bűn, amit lopásnak hívnak. (Ez az 1998-as cikk összefoglalja, hogy milyen bűnesetek történhetnek egy cég életében: http://munkaugyilevelek.hu/1998/04/a-munkahelyi-bunozes-formai-es-szintjei/) Nézzük sorra:
1. KÜLSŐSÖK
Amikor nem a munkahelyhez közvetlenül kötődő emberek követik el a lopást. Ez azokon a helyeken jellemző, ahol sokan megfordulnak, például iskolákban.
- BELSŐS A BELSŐS ELLEN
Megtörténhet, hogy a dolgozók egymás ellen követnek el bűncselekményt. Talán ezek a legkínosabb ügyek, hiszen ez a közösségen belül történik. A lopás a leggyakoribb.
- POZÍCIÓS VISSZAÉLÉS
Ide tartoznak még azok az esetek, amikor a pozíciójával él vissza az illető, ekkor a munkáltatójával szemben követ el bűncselekményt. Ilyen tipikus eset például, az adócsalás vagy az irodaszerek megdézsmálása is.
A Portfolio és az Irodahaz.info kutatása alapján (http://www.portfolio.hu/redirect/iroda/elkerulhetetlen_a_lopas_a_munkahelyeken.224375.html) a munkahelyi dolgozók 80%-a már szembesült a fentebb felsorolt lopás valamelyikével. Döbbenetes szám, hogy az esetek felében nincs következménye a tettnek, ugyanis a vezetőségnél elakad a nyomozás.
Az áldozat az esetek nagy részében a dolgozó volt, 27%-ban pedig a munkaadó. Általában pénz, telefon, laptop kelt lábra. A felmérés alapján megdöbbentő, hogy a cégek több, mint 10%-nál havonta visszatérő problémáról van szó. Az eltűnt tárgyak értéke 5000-100.000 Ft közé tehető.
De mégis hogyan ne váljunk a lopás áldozatává? Egyrészt érdemes az értékes tárgyainkat folyamatosan a kezünk ügyében tartani, vagy ne hordjunk magunkkal nagyobb értékű tárgyat. Ha mégis így teszünk, igyekezzünk a biztonsági kamerához közel és az ajtótól távol helyezkedni, hogy ne váljunk a besurranó tolvajok célpontjává.
Jöjjön ide még az, hogy mit tesznek a főnökök a megelőzés érdekében. Egy példa: a fénymásolót csak kártyával lehet használni, így ellenőrizhető, hogy ki és mennyit nyomtatott, indokolt volt-e, stb.
És mi van a wc-papírral? Na az egy nehezebb dió, mert akár a takarítóra is rá lehet kenni a dolgot, de ma már – főleg a kiadó irodaházakban – profi módszerekkel takarítanak az általában külsős alvállalkozók, ők mindent följegyeznek, dokumentálnak, nehogy ilyen vád érje őket. Nagyjából azért ki lehet számolni, hogy egy adott dolgozói létszám mekkora papírmennyiséget kíván...
A szappant már megoldották a folyékony tartály beszerelésével, de persze hallottunk már olyat, hogy azt is megcsapolták, bár ez tényleg nem jellemző.